Jak działa faktoring?
Finansowanie sprzedaży
- 1
Sprzedaż
Sprzedaj i dostarcz towar lub usługę swojemu odbiorcy oraz wystaw fakturę z odroczonym terminem płatności.
- 2
Finansowanie
Przekaż nam wystawioną fakturę w ramach wcześniej podpisanej umowy faktoringowej. Pieniądze wypłacimy Ci nawet tego samego dnia.
- 3
Rozliczenie
Kiedy nadejdzie termin płatności określony na fakturze, Twój odbiorca wpłaci pieniądze na nasze konto, a my zrobimy rozliczenie końcowe.
Finansowanie zakupów
- 1
Zakup
Kup i odbierz towar lub usługę od Twojego dostawcy oraz odbierz fakturę z odroczonym terminem płatności.
- 2
Finansowanie
Przekaż nam fakturę w ramach wcześniej podpisanej umowy faktoringowej. Pieniądze wypłacimy Twojemu dostawcy nawet tego samego dnia.
- 3
Rozliczenie
Kiedy nadejdzie ustalony termin płatności, wpłacisz pieniądze na nasze konto, a my zrobimy rozliczenie końcowe.
Decydując się na Faktoring pełny czyli finansowanie sprzedaży z przejęciem ryzyka weźmiemy na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Pytania i odpowiedzi
- Co to jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, dzięki której możesz dostać pieniądze za swoje faktury z odroczonym terminem płatności znacznie szybciej. Nie musisz czekać na przelew od kontrahenta. Wystarczy, że w ramach podpisanej wcześniej umowy przekażesz je firmie faktoringowej, a ta wypłaci Ci środki pomniejszone o prowizję.
Pieniądze, na przykład na bieżące wydatki, możesz mieć nawet tego samego dnia. Dzięki faktoringowi poprawisz swoją płynność finansową i unikniesz problemów z opóźnionymi płatnościami.
- Co to jest limit faktoringowy?
Limit faktoringowy to maksymalna kwota, do której firma faktoringowa zgadza się nabyć wierzytelności od danego klienta.
Zmienia się on w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa i może rosnąć wraz ze wzrostem obrotów Twojej firmy.
Jest też płynny. W momencie, gdy kontrahent spłaca faktury, zwiększa się kwota do wykorzystania dla klienta.
Przykładowo, jeśli Twoja firma ma limit faktoringowy ustalony na 500 tysięcy złotych, możesz sprzedać wierzytelności o wartości do tej kwoty w danym okresie. Każda faktura zmniejsza dostępny limit, ale gdy odbiorcy Ci zapłacą, limit jest uwalniany.
- Jak działa faktoring?
Choć faktoring wydaje się skomplikowany, wcale taki nie jest. W kilku zdaniach wyjaśnię Ci, jak działa.
-
- Na początek sprzedajesz i dostarczasz towar lub usługę swojemu odbiorcy.
- Następnie wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności.
- Później - zamiast czekać 30, 60 czy 90 dni, aż kontrahent ci zapłaci - w ramach podpisanej wcześniej umowy przekazujesz fakturę firmie faktoringowej, a ta wypłaca ci pieniądze.
- Kiedy nadejdzie termin płatności określony na dokumencie, Twój odbiorca wpłaci pieniądze na konto firmy faktoringowej, a ta zrobi rozliczenie końcowe.
Korzystając z faktoringu możesz się spotkać z takimi terminami jak faktor, faktorant i kontrahent. Kto to taki?
Faktor to firma, która świadczy usługę faktoringu. Faktorantem jesteś Ty. To przedsiębiorca, który przekazuje wierzytelności do finansowania. Kontrahent to z kolei Twój partner w biznesie, np. firma, której wystawiłeś fakturę.
-
- W jakich firmach sprawdzi się faktoring?
Faktoring to produkt wspierający rozliczenia pomiędzy dwiema firmami. Sprawdzi się niemal we wszystkich branżach, w których faktury wystawiane są z odroczonym terminem płatności, a współpraca realizowana jest ze stałymi odbiorcami. Należy jednak pamiętać, że nie sfinansujemy nim przypadkowych transakcji.
Z naszych obserwacji wynika, że ten typ finansowania wykorzystywany jest głównie w handlu hurtowym i produkcji.
Firmy sprzedające towary z odroczonym terminem płatności mogą korzystać z faktoringu, aby utrzymać płynność finansową i szybko uzyskać środki za sprzedane produkty. Firmom produkcyjnym często zależy natomiast na szybkim dostępie do środków finansowych, aby móc kontynuować produkcję i inwestować w surowce.
Z faktoringu chętnie korzystają też przedsiębiorcy działający w branży transportowej i budownictwie. W sektorach tych, ze względu na ich specyfikę, często pojawia się zjawisko zatorów płatniczych i potrzeba dodatkowego finansowania.
W skrócie, faktoring sprawdza się najlepiej w firmach, które regularnie wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności i potrzebują szybko dostępnych środków finansowych na bieżące operacje oraz inwestycje.
- Jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia współpracy z firmą faktoringową?
Na przykład w PKO Faktoring, jeśli chodzi o segment Małych i Średnich Przedsiębiorstw, to niezbędny jest wniosek faktoringowy oraz podstawowe dokumenty finansowe, czyli:
-
- sprawozdanie roczne składające się z bilansu oraz rachunku zysków i strat za dwa pełne lata obrotowe,
- w przypadku księgowości niepełnej – podsumowanie księgi przychodów i rozchodów, również za dwa ostatnie lata obrotowe,
oraz dokumenty dotyczące sprzedaży do wskazanych odbiorców, których chciałbyś włączyć do faktoringu.
W segmencie Korporacji wniosek faktoringowy nie jest wymagany. Na podstawie dokumentów finansowych wyliczony zostanie limit na faktoring możliwy do udostępnienia dla Ciebie.
-
- Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?
Faktoring to nowoczesne narzędzie finansowe, które może przynieść wiele korzyści Twojej firmie. Stanowi on turbodoładowanie biznesu. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Oto kilka powodów.
-
- Najważniejszy z nich to poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa – faktoring pozwala Ci w szybki i prosty sposób zamienić faktury z długim terminem płatności na gotówkę. Dzięki niemu nie musisz czekać 30,60 lub 90 dni na przelew od swojego kontrahenta. Pieniądze możesz mieć nawet tego samego dnia.
- Korzystając z tego rozwiązania możesz sprawnie regulować swoje zobowiązania, inwestować w rozwój czy reagować na nagłe potrzeby finansowe.
- To też wzrost konkurencyjności Twojego przedsiębiorstwa - lepsza płynność finansowa pozwala firmie na elastyczniejsze podejście do realizacji zamówień oraz szybszą reakcję na potrzeby rynku, co zwiększa jej konkurencyjność. Wpływa również na lepsze postrzeganie Twojego przedsiębiorstwa przez instytucje finansowe w trakcie analizy finansowej.
- Decydując się na faktoring, zyskujesz spokojną głowę. Nie musisz obawiać się opóźnień w płatnościach i zatorów finansowych. W przypadku faktoringu pełnego, firma faktoringowa weźmie na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy
- Co jeszcze? Otóż szybsze regulowanie zobowiązań wobec dostawców może przekładać się na lepsze warunki handlowe, takie jak rabaty za wcześniejszą płatność.
- Dzięki faktoringowi możesz wydłużyć terminy płatności swoim odbiorcom bez ryzyka utraty płynności finansowej oraz dopasować finansowanie do sezonowości sprzedaży.
- Ponadto faktoring to alternatywa dla tradycyjnych form finansowania, takich jak kredyty bankowe.
Podsumowując, faktoring może znacząco wspomóc zarządzanie finansami Twojej firmy, poprawiając jej płynność, stabilność i zdolność do realizacji strategii rozwoju.
-
- Jakie są rodzaje faktoringu?
Faktoring to usługa finansowa polegająca na sprzedaży należności, czyli faktur z odroczonym terminem płatności, firmie faktoringowej w zamian za natychmiastową gotówkę.
Istnieje wiele jego rodzajów, między innymi:-
- faktoring niepełny – gdzie faktor może wystąpić do Ciebie z regresem, czyli prośbą o zwrot środków,
- pełny – w którym firma faktoringowa weźmie na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy,
- mieszany – gdzie część ryzyka ponosi faktor, a część Ty,
- jawny – w którym dłużnik jest zawiadamiany o zawarciu umowy faktoringowej,
- tajny – w którym dłużnika nie zawiadamia się o zawarciu umowy faktoringowej,
- krajowy – jeśli wszystkie podmioty prowadzą działalność na terenie tego samego państwa,
- międzynarodowy – jeśli faktorant i dłużnik działają na terytorium innych krajów,
- odwrotny – gdzie finansowane są faktury zakupowe.
Rodzaje faktoringu możemy podzielić w zależności od tego, jakie przyjmiemy kryterium, np. umiejscowienie ryzyka, zawiadomienie dłużnika, miejsce działalności gospodarczej, czy sposób komunikacji pomiędzy firmą faktoringową a Tobą.
-
- Jaka jest różnica między faktoringiem pełnym a faktoringiem niepełnym?
Jeśli chodzi o finansowanie sprzedaży, to istnieją dwa główne rodzaje faktoringu: pełny i niepełny. Różni je przede wszystkim odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta.
Działa to tak:
-
- jesteś przedsiębiorcą,
- sprzedałeś oraz dostarczyłeś swojemu odbiorcy towar lub usługę,
- wystawiłeś fakturę z odroczonym terminem płatności,
- teraz, w ramach wcześniej podpisanej umowy, przekazujesz ją firmie faktoringowej, a ta wypłaca Ci pieniądze. Dzięki temu nie musisz czekać na przelew od swojego partnera biznesowego.
Kiedy nadejdzie termin płatności określony na fakturze, Twój odbiorca wpłaci pieniądze na konto firmy faktoringowej, a ta zrobi rozliczenie końcowe.
I tu pojawia się wspomniana wcześniej różnica.
W przypadku faktoringu niepełnego, gdy zdarzy się sytuacja, że Twój partner biznesowy nie ureguluje swojego zobowiązania, firma faktoringowa może wystąpić do Ciebie z tzw. regresem, czyli prośbą o zwrot środków.
Z faktoringiem pełnym znika obawa, co zrobisz, gdy Twój kontrahent Ci nie zapłaci. W przypadku tej usługi firma faktoringowa weźmie na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy.
Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz dodatkowego czasu na opłacenie swoich faktur zakupowych, to faktoring odwrotny może Cię zainteresować. To usługa finansowa, która polega na wykupie i administrowaniu przez firmę faktoringową faktur zakupowych. Decydując się na nią, otrzymujesz dodatkowy czas na spłatę faktury, która została sfinansowana, czyli spłacona przez faktora do dostawcy.
Żeby skorzystać z tego rozwiązania wystarczy, że:
-
- dokonujesz zakupów udokumentowanych fakturami z odroczonym terminem płatności,
- oraz masz stałych dostawców.
Co ważne, faktoringiem odwrotnym nie sfinansujesz przedpłat, rozliczeń gotówkowych lub płatności natychmiastowych, faktur pro forma czy jednorazowych transakcji!
Jak to działa?
-
- Kup i odbierz towar lub usługę oraz fakturę z odroczonym terminem płatności od swojego dostawcy.
- W ramach wcześniej podpisanej umowy, przekaż ją firmie faktoringowej.
- Ta ją sfinansuje i wypłaci pieniądze Twojemu dostawcy nawet tego samego dnia!
- Kiedy nadejdzie termin płatności ustalony z firmą faktoringową, wpłacisz pieniądze na jej konto, a ona zrobi rozliczenie końcowe.
Dzięki faktoringowi odwrotnemu zyskasz między innymi:
-
- dodatkowy czas na regulowanie swoich zobowiązań bez wpływu na płynność finansową Twojego biznesu,
- szybki dostęp do środków finansowych,
- oraz wzmocnienie konkurencyjności w pozyskiwaniu nowych kontraktów handlowych.
Możesz też dopasować finansowanie do sezonowości współpracy z dostawcami.
-
- Czym różni się faktoring od kredytu bankowego?
Jako przedsiębiorca doskonale wiesz, że firma, by funkcjonować i się rozwijać, potrzebuje finansowania. Źródła pozyskiwania środków możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do tych drugich zaliczamy m.in. faktoring i kredyt. Czym się różnią?
Faktoring to rozwiązanie, które pozwoli Ci uwolnić pieniądze „zamrożone” w fakturach. Działa to tak, że firma faktoringowa nabywa wystawione przez Ciebie faktury i wypłaca Ci za nie pieniądze. Zaliczka wynosi zwykle 80-90 proc. wartości faktury brutto. Kiedy nadejdzie termin płatności określony na dokumencie, Twój odbiorca wpłaci pieniądze na konto firmy faktoringowej, a ta zrobi rozliczenie końcowe.
Czym różni się on od kredytu?
-
- W faktoringu nie pożyczasz pieniędzy z banku. Firma faktoringowa przedpłaca Ci środki, które fizycznie zarobiłeś. Dodatkowo jest on rozwiązaniem elastycznym, które możesz dopasować do sezonowości swojej sprzedaży.
- W przypadku niektórych umów faktoringowych pieniądze możesz mieć nawet tego samego dnia, podczas gdy procedura kredytowa może trwać dłużej.
- Faktoring poprawia bieżącą płynność finansową. Otrzymujesz środki przed terminem płatności wierzytelności, często bez konieczności przedstawiania dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku kredytu bank ich niekiedy oczekuje.
- Kredyt spłacasz Ty, a limit faktoringowy, dzięki cesji wierzytelności, Twój kontrahent.
- Faktoring należnościowy nie jest traktowany jako zobowiązanie, nie wpływa na zdolność kredytową i nie powoduje zadłużenia. W tym produkcie firma faktoringowa może też wziąć na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy.
- W przypadku kredytu ważna jest historia i zdolność kredytowa Twojego przedsiębiorstwa. Dla firmy faktoringowej liczy się przede wszystkim historia współpracy z Twoim odbiorcą.
- Wydatki związane z faktoringiem możesz wrzucić w koszty i odliczyć od nich podatek.
- Co do zasady, faktoring jest zabezpieczony należnościami przyszłymi, które przedsiębiorstwo otrzyma od swoich klientów. Kredyt natomiast może być zabezpieczony różnymi aktywami lub wymagać gwarancji, zależnie od jego rodzaju i umowy.
- Dzięki faktoringowi możesz ograniczyć koszty administracyjne monitorowania i egzekwowania swoich należności.
-
- Czym różni się faktoring należnościowy od faktoringu odwrotnego?
Faktoringiem w zależności od jego rodzaju możesz sfinansować sprzedaż lub zakupy.
Faktoring należnościowy polega na tym, że firma faktoringowa nabywa wystawione przez Ciebie faktury i je finansuje. Dzięki temu nie musisz czekać na przelew od swojego odbiorcy. Należność pokrywana jest później spłatami otrzymywanymi od Twoich kontrahentów.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego czasu na opłacenie swoich faktur zakupowych oraz posiadasz stałych dostawców towarów lub usług, to rozwiązaniem dla Ciebie jest faktoring odwrotny.
Czym różni się on od należnościowego?
Faktoring należnościowy to finansowanie faktur sprzedażowych. Wypłacane środki trafiają na Twoje konto, a spłaty zobowiązania dokonuje Twój partner biznesowy, który odebrał towar lub usługę i otrzymał fakturę.
Faktoring odwrotny to finansowanie faktur zakupowych. Wypłacane środki trafiają na konto Twojego dostawcy. Spłaty zobowiązania dokonujesz Ty, jako przedsiębiorca, który podpisał umowę faktoringu odwrotnego.
- Jak szybko dostaniesz pieniądze za faktury w ramach faktoringu?
Odpowiedź brzmi – bardzo szybko! Czas ten może się różnić w zależności od firmy faktoringowej, ale ogólnie jest to jedna z głównych zalet tej usługi finansowej. Decydując się na to rozwiązanie, zyskujesz szybki dostęp do środków, które normalnie byłyby „zamrożone” w fakturach z odroczonym terminem płatności, aż do momentu zapłaty przez kontrahenta.
W przypadku faktoringu klasycznego pieniądze możesz mieć nawet tego samego dnia. Wystarczy, że sprzedasz i dostarczysz towar lub usługę, wystawisz fakturę z odroczonym terminem płatności, a następnie przekażesz ją faktorowi do sfinansowania. Kiedy nadejdzie termin płatności określony na fakturze, Twój odbiorca wpłaci pieniądze na konto firmy faktoringowej, a ta zrobi rozliczenie końcowe.
W mikrofaktoringu działa to jeszcze szybciej! Po zatwierdzeniu transakcji przez faktora pieniądze możesz otrzymać nawet w kilka minut.
- Ile kosztuje faktoring?
Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Cena usługi zależy od wielu czynników. Może się ona różnić w zależności od chociażby:
-
- firmy faktoringowej,
- rodzaju produktu, na jaki się zdecydujesz,
- liczby faktur, które chcesz sfinansować i ich wartości,
- branży, w której działasz.
Do kosztów faktoringu zaliczamy m.in.:
-
- prowizję, czyli opłatę, którą firma faktoringowa pobiera za obsługę faktur. To procentowa wartość od kwoty brutto finansowanej faktury,
- marżę, czyli odsetki od kwoty wypłaconej na podstawie faktury do momentu, kiedy klient ureguluje należność. Jest ona uzależniona od terminów płatności i stawki referencyjnej,
- opłaty dodatkowe (np. za raporty, uruchomienie dodatkowej sługi, użytkowanie systemu oraz inne koszty związane z obsługą umowy).
Ostateczny koszt faktoringu będzie zależał od indywidualnych ustaleń z faktorem, waszej historii współpracy, specyfiki umowy, profilu finansowego Twojej firmy, czy ryzyka niewypłacalności kontrahenta.
-
- Jakie są najczęstsze warunki umowy faktoringowej?
Faktoring to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić swoją płynność finansową. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z tego rozwiązania?
Dla faktora ważny jest staż Twojej firmy. To jak długo działa na rynku. Najczęściej wymagane jest, by funkcjonowała od co najmniej kilkunastu miesięcy.
Powinieneś mieć także stałych kontrahentów. W PKO Faktoring musi ich być co najmniej dwóch. Istotna jest również Wasza cykliczna współpraca oparta na modelu B2B. Pamiętaj, że faktoringiem nie sfinansujesz przypadkowych transakcji!Klient i Odbiorcy mają określony limit finansowania, natomiast przedmiotem faktoringu są nieprzeterminowane faktury za sprzedany towar lub wykonaną usługę.
Ponadto Odbiorca jest informowany o cesji wierzytelności, która jest kluczowym elementem umowy faktoringowej. To przekazanie przez przedsiębiorcę praw do należności firmie faktoringowej. W zamian zyskuje on szybki dostęp do pieniędzy „zamrożonych” w fakturach z odroczonym terminem płatności.
- Czy faktoring wpływa na zdolność kredytową firmy?
Nie. W faktoringu nie pożyczasz pieniędzy z banku. Firma faktoringowa przedpłaca Ci środki, które fizycznie zarobiłeś.
Usługa ta polega na sprzedaży wierzytelności w zamian za natychmiastową gotówkę i nie zwiększa zobowiązań firmy.
Faktoring niesie za sobą wiele korzyści. Może poprawić płynność finansową, umożliwiając terminowe regulowanie zobowiązań. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na historię kredytową.
W przypadku faktoringu pełnego ryzyko niewypłacalności dłużnika przechodzi na faktora, co eliminuje wpływ tego ryzyka na zdolność kredytową firmy.Dodatkowo, faktoring nie jest wykazywany jako zobowiązanie w bilansie i nie obciąża wskaźników zadłużenia istotnych przy ocenie zdolności kredytowej.
- Czy faktoring jest bezpieczny?
Odpowiedź brzmi: TAK. Faktoring należnościowy nie jest traktowany jako zobowiązanie, nie wpływa na zdolność kredytową i nie powoduje zadłużenia. Tu nie pożyczasz pieniędzy z banku. Firma faktoringowa przedpłaca Ci środki, które fizycznie zarobiłeś lub zarobiłaś. Na tym nie koniec! Jeśli zdecydujesz się na faktoring pełny, przejmie ona ryzyko niewypłacalności odbiorcy, co chroni Twoją firmę przed stratami.
Ponadto szybki dostęp do środków finansowych pozwala Ci na bieżąco regulować zobowiązania i unikać zatorów płatniczych.
Umowy zazwyczaj są jasne i przejrzyste, co ułatwia zrozumienie kosztów i zasad współpracy. Firmy faktoringowe oferują też wsparcie w zarządzaniu należnościami i monitorowaniu płatności.
- Czy mogę wybrać, które faktury mogę finansować faktoringiem?
Jest taka możliwość, ale zależy ona od faktora i rodzaju oferowanego przez niego produktu.
W przypadku PKO Faktoring, decydując się na faktoring niepełny, możesz wybrać, które faktury z odroczonym terminem płatności chcesz przekazać nam do finansowania. Nie musisz finansować ich wszystkich.
Korzystając z takich produktów jak Finansowanie Faktur lub Program Finansowania Dostawców również możesz dokonać selekcji faktur i finansować je według własnych potrzeb. To duża elastyczność w zarządzaniu środkami Twojej firmy.W PKO Faktoring daje ją Finansowanie Faktur. To usługa stworzona z myślą o mniejszych przedsiębiorcach. Finansowane są faktury za sprzedany towar lub wykonaną usługę do wysokości limitu przyznanego przez PKO Bank Polski.
W faktoringu klasycznym takiej możliwości nie ma ze względu na tzw. cesję globalną. Klient, zgłaszając kontrahenta, musi przedstawić faktorowi wszystkie faktury swojego biznesowego partnera.
- Czy usługę faktoringową mogę wliczyć w koszty firmy?
Jak najbardziej tak. Opłaty związane z faktoringiem, takie jak prowizje czy odsetki, są traktowane jako koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że można je uwzględnić przy rozliczaniu podatków i odliczyć od nich VAT.
Co więcej, korzystanie z faktoringu to nie tylko poprawa płynności finansowej firmy. Decydując się na to rozwiązanie, możesz zredukować niektóre koszty związane z jej bieżącym funkcjonowaniem, a także lepiej zarządzać swoimi zasobami finansowymi. Dzięki temu możesz skupić się na rozwoju i inwestycjach, zamiast martwić się o terminowe wpływy z wystawionych faktur.
Pamiętaj jednak, że aby móc w pełni wykorzystać zalety księgowe faktoringu, wszystkie wydatki muszą być odpowiednio udokumentowane. Faktoring to więc nie tylko sposób na bieżące zarządzanie przepływami pieniężnymi, ale także narzędzie, które może przynieść korzyści podatkowe i wspomóc rozwój firmy.
- Co to jest cesja wierzytelności?
Najprościej rzecz ujmując, to przekazanie prawa do odbioru długu innemu podmiotowi. Posłużmy się tutaj przykładem.
Produkujesz sprzęt elektroniczny, który sprzedajesz hurtowniom i sklepom detalicznym. Jeden z Twoich kontrahentów zamówił towar o wartości 200 tys. zł z terminem płatności ustalonym na 90 dni. Twoja firma potrzebuje jednak tych pieniędzy wcześniej, aby sfinansować bieżącą działalność i koszty operacyjne. W związku z tym postanawiasz skorzystać z usług firmy faktoringowej. Podpisujesz umowę, na mocy której przekazujesz jej swoje prawa do należności.
Firma faktoringowa sfinansuje fakturę i wypłaci Ci pieniądze. Kiedy nadejdzie termin płatności, Twój odbiorca wpłaci środki na jej konto, a ona zrobi rozliczenie końcowe.
Podsumowując, to ona staje się nowym wierzycielem i ma prawo żądać spłaty od dłużnika. Ty zyskujesz szybki i prosty dostęp do pieniędzy, a także spokojną głowę. Jeśli zdecydujesz się na faktoring pełny, faktor weźmie na siebie ryzyko braku płatności ze strony Twojego odbiorcy.Cesja może być jawna lub cicha. W pierwszym przypadku dłużnik wie o przeniesieniu wierzytelności i dokonuje płatności bezpośrednio na konto firmy faktoringowej. W cesji cichej, nie jest o niej informowany i nadal Ci płaci, a Ty przekazujesz środki faktorowi. Cesja umożliwia firmie faktoringowej zarządzanie przejętymi należnościami i egzekwowanie ich spłaty.
- Jakie faktury mogę finansować faktoringiem?
Faktoringiem sfinansujesz faktury sprzedażowe lub zakupowe. Muszą to być jednak dokumenty:
-
- z określonym terminem płatności,
- nieprzeterminowane,
- wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa po dostarczeniu towaru lub wykonaniu usługi.
Muszą być one bezsporne. To znaczy, że kontrahent nie będzie miał do nich żadnych zastrzeżeń.
Ponadto, muszą to być faktury, które:
-
- nie są przedmiotem czynności prawnych, innych umów czy postępowań egzekucyjnych,
- nie mają ograniczeń w ich przeniesieniu,
- nie są przekazane do zewnętrznej windykacji lub innej firmy faktoringowej
- oraz spełniają warunki określone w umowie.
-